Proljećne šetnje pored najljepših vodopada u Crnoj Gori


Crna Gora je skriveni dragulj za ljubitelje prirode, a jedno od najljepših prirodnih čuda u našoj zemlji su njeni vodopadi. Sa svojim zadivljujućim pejzažima i krševitim planinama, Crna Gora nudi neke od najljepših vodopada u Evropi, privlačeći posetioce iz cijelog svijeta. Šum vode i netaknuta svežina prirode sastavni su dio svakog vodopada i pretvaraju ih u bajkovite prizore. Nije ni čudo što su naši preci vjerovali da su oko vodopada nekada stanovale vile. Kaskade Crne Gore možda nisu toliko impozantne kao svjetski poznati Nijagarini ili Viktorijini vodopadi, ali i dalje stvaraju izuzetna mjesta za kratak, osvežavajući vikend odmor u Crnoj Gori. Preporučeno vrijeme za posjetu vodopadima  je u proljeće ili rano ljeto jer su tada vodostaji visoki dok je okolna priroda najživlja u tom periodu. 

         

 

Nijagarini vodopadi – Kuća Rakića - Nijagarini vodopadi se nalaze na samo 4 kilometra od centra Podgorice u mestu koje se zove Kuća Rakića. Sagrađeni su prije 150 godina za potrebe vodenice u kojoj se nekada mljelo brašno, a danas su atrakcija koa privlači turiste iz cijelog svijeta. Kanjon reke Cijevne, na kojoj se nalaze vodopadi je jedan od najljepših u Crnoj Gori zbog specifičnih uskih prolaza, malih prelaza i oštrih stijena. Na nekim mjestima se može preskočiti, dok je na nekim mjestima njegova dubina čak i do 20 metara. Pored vodopada, cijeli tok kanjona smaragdno zelene Cijevne je veoma interesantan i kažu da je veoma posjećen u letnjim mjesecima. Za razliku od pravih Nijagarinih vodopada, ovi vodopadi često presuše, najčešće u avgustu, pa je najbolji period za obilazak proljeće ili rano ljeto. Rijeka Cijevna izvire na Prokletijama, blizu Albanije, pa kada se u proljeće topi snijeg na vrhovima planine, rijeka – a samim tim i vodopad – nabujaju. Kada zbog nedostatka snijega i kiše rijeka presuši, to se desi i sa Nijagarinim vodopadima. 

        

 

Vodopad Grlja -  je jedan od najpopularnijih vodopada u Crnoj Gori. U selu Vusanje ispod Prokletija, Skakavica se sastaje sa Vusanjskim potokom, i tu nastaje Grlja, koja teče kroz senzacionalan kanjon. Ovo čudo prirode otkriveno je 1982. godine, i dan danas predstavlja vrhunski izazov za najiskusnije. Vodopad se napaja vodom iz neverovatnog prirodnog izvora, Oka skakavca i svežeg otopljenog snega sa okolnih Prokletih planina. Voda uranja oko 12 metara u duboki kanjon, zatim se spaja sa vodom iz Ali-pašinog izvora i uliva se u Plavsko jezero. Ovaj vodopad je prikaz čiste moći prirode. U kasno proljeće i rano ljeto vodopad apsolutno šiklja od topljenja snijega. Ovo je jedan od najneverovatnijih prikaza moći prirode. U ranu jesen vodopad gubi snagu, ali je i dalje preijlep prizor.

       

 

Vodopad Crnjak - je jedan od prirodnih dragulja Crne Gore. Nalazi se u selu Bijela (Gornja), na istoimenoj rijeci. Vodopad je udaljen desetak kilometara od Šavnika i četrdesetak od Nikšića i nikoga ne ostavlja ravnodušnim, a riječima je teško opisiv. Selo se nekada zvalo Crna. Predanje kaže da kada se zidao manastir Morača, u 13. vijeku, nijedna potočara u Crnoj Gori nije mogla da radi jer je nekoliko godina bila suša. Radila je samo ova vodenica potočara koju su sagradili Vulovići i koja se takođe zvala Crnjak, kao i vodopad. I tako, brašno samljeveno u mlinu Crnjak, bijelo kao snijeg, stiže do manastira Morača. Kada su kaluđeri saznali da je brašno samljeveno u selu Crna, navodno rekoše: “Bogami ovo nije Crna, no Bijela”. I selo, s pravom, dobi ime Bijela.  Ali zato mlin i vodopad zadržaše naziv Crnjak. Mada, ako se zanemari negativna simbolika crne boje i povede računa samo o pozitivnoj - snazi, eleganciji, tajanstvenosti - možda i nije slučajno vodopadu dato takvo ime. Vodopad je nekoliko stotina metara udaljen od izvora rijeke Bijele, a voda se preko stijene razdvaja u dva kraka od kojih lijevi prolazi upravo kroz pomenuti mlin. Ili, bolje rečeno, njegove ostatke. Mještani kažu da mlin, koga je zub vremena odavno uzeo pod svoje, zaslužuje da bude obnovljen i zaštićen kako bi i dalje, onima koji žele da čuju, pričao o davnim vremenima i istoriji drobnjačkog kraja, i da, zajedno sa vodopadom, plijeni ljepotom i gordošću.

Vodopad Vrtiljak - je još jedno mistično mjesto koje prikazuje ljepote divlje prirode Crne Gore. Smješten je u selu Turčini, koje se nalazi u zaleđu Bara. Svojom prirodnom ljepotom i atraktivnošću posljednjih godina privlači sve veću pažnju turista. Posebna čar ovoga mjesta je što do njega možete stići pješke od Starog Bara i usput uživati u kadrovima netaknute prirode. U Turčinima vas čekaju kadrovi kao iz bajke. Ovo je mjesto koje nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Zelenilo i hlad koji ono pravi svakako su skrovište od toplih ljetnjih dana, kada je mnogima umjesto plaže i mora, izbor kupanje u ledenoj vodi kod vodopada. Za krošnju velikog stabla iznad njega zakačena je ljuljaška koja „let iznad vodopada“ čini nestvarnim.

                    

 

Vodopad Skakavac - se nalazi iznad istočne strane istoimenog sela, na oko kilometar udaljen od magistralnog puta Berane – Bijelo Polje. Vodopad nastaje od bistre vode koja dopire iz obližnjih pećina i koja se dalje niz sigu i stijene slijeva prema selu i uliva u rijeku Lim. Ovdje su zanimljive i tri pećine koje se izdižu iznad vodopada.. Pećine obiluju pećinskim hodnicima i ukrasima, pa su samim tim isuviše privlačne. Cijeli doživljaj upotpunjuje raznovrsna šuma koja se prostire iznad i ispod vodopada. Sve to govori da ovaj lokalitet zavređuje punu pažnju. 

Banjevački vodopad - je netaknuti biser prirode koji se nalazi u selu Banjevac, u blizini regionalnog puta Berane – Kolašin, a udaljen je sedam kilometara od centra Berana. Visina slapova iznosi oko 20 metara. Staza koja vodi do vodopada nije zahtjevna i pogodna je za pješačenje.

                   

 

Vodopad Skakavica - nalazi se na rijeci Grabovica, koja se uliva u Komarnicu poznatu po čudesnom kanjonu Nevidio. Kanjon Nevidio je dugačak oko 2 km. Ulaz se nalazi na 935 m, a izlaz na 810 m nadmorske visine. Neponovljiva ljepota tjesnaca, kaskada i pjenušavih bukova koju čuva kanjon Nevidio dovoljan je razlog da se posjeti ovaj nevjerovatni dragulj Crne Gore. Okolina ulaza je jedna od najljepših oblasti u durmitorskom kraju. Ljepotu ovog kraja čini selo Pošćenje sa dva lednička jezera, periodični vodopad Skakavica koji sa sedamdesetak metara visoke stijene rasipa vodu Grabovice koja se uliva u Komarnicu. Vodopad u toku ljeta presuši tako da ga je, kao i većinu drugih vodopada, idealno posjetiti u proljećnjem periodu.

Vodopad na Kapetanovom jezeru - Smješteno na visini od 1678 metara, Kapetanovo jezero je mjesto gdje možeš osjetiti puls prirode i vidjeti kako se planine ogledaju u kristalno čistoj vodi. Nakon zimskih snjegova u blizini Kapetanovog jezera aktivira se i mali vodopad koji ovoj nestvarnoj prirodnoj ljepoti daje posebnu draž. Kao i za ostale proljećne šetnje i za ovu je veoma bitan “tajming”. Idealno je vrijeme druga polovina maja i jun jer je tada čitavo područje oko staze prekriveno raznovrsnim poljskim cvijećem, a posebno divljim narcisima. Iz daljine se sve toliko bijeli da može da se pomisli da još nije okopnio snijeg. Svako ko u pomenutom periodu posjeti Kapetanovo jezero i njegov vodopad ima priliku da odmori oči u prizorima nedirnute prirode i uživa u ovom nevjerovatnom kutku crnogorskih planina koje ga okružuju.

                      

 

Vodopad Skakala - se nalazi na nekoliko stotina metara od izvora rijeke Lještanice.  Jedan je od najljepših vodopada u Crnoj Gori. Lјeštanica je rijeka u Vraneškoj dolini. Desna je pritoka rijeke Lјuboviđe. Duga je 4,8 km. U nastavku vodopada Skakala ima više od 20 manjih bazena i vodopada. U cijelom predjelu se nalaze velika nalazišta kamena sige (bigara) pa je pojava vodopada vjerovatno posledica specifične geomorfološke strukture. Vodopad Skalala po svojoj atraktivnosti podsjeća na vodopad Gostilje na Zlatiboru ili vodopad Lisine u istočnoj Srbiji. Blizina Novakovića pećine i Manastira Zlateš predstavljaju ovu cjelinu velikim potencijalom za seoski turizam. 

Vodopad Svetigora - Da li ste znali da se u podnožju srednjovjekovnog manastira Morača nalazi vodopad Svetigora? Manastir je podignut 1252. godine u srednjem vijeku, a njegov osnivač je knez Stefan iz dinastije Nemanjića. Prema legendi knez Stefan je posmatrajući upravo ovaj vodopad jedne noći, ugledao svijeću koja gora i shvativši to kao božji znak, odlučio da na tom mjestu podigne veliki manastir. Vodopad se nalazi ispod manastira Morača. Stvara ga obližnji potok koji se sliva u rijeku Moraču. Potok koji žubori ispred zidina sakralnog blaga kolašinskog kraja, kreira impresivni pejzaž vodopada Svetigora, koji poput optičke iluzije, za veliki broj vozača iz pravca Podgorice, stvara utisak da Manastir Morača lebdi nad istoimenom rijekom, na 300 metara nadmorske visine.

                   

 

Crna Gora nudi jedinstvenu priliku da doživite prirodu u njenom najljepšem veličanstvenom izdanju, sa zadivljujućim vodopadima i pejzažima koji posjetiocima oduzimaju dah. Većina ovih vodopada dostupna je pješačenjem ili automobilom, što pruža priliku da izbliza istražite prirodne ljepote Crne Gore. Tako da, ako ste ljubitelj prirode, dođite u Crnu Goru i doživite nezaboravno iskustvo. Upoznajte prave vodene ljepotice i uživajte u nesvakidašnjem događaju.

 

 

 

Slika za Banjevački vodopad preuzeta sa sajta: http://radioberane.me/banjevacki-vodopad-novootkriveni-prirodni-dragulj-berana-foto-video/ 

Slika za vodopad Svetigora preuzet sa sajta: https://ona.telegraf.rs/putovanja-destinacije/3578224-manastir-moraca 

Slika za vodopad na Kapetanovom jezeru preuzeta sa sajta: https://sharemontenegro.me/posljednji-dah-zime-na-kapetanovom-jezeru/ 

Slika za vodopad Vrtiljak preuzeta sa sajta: https://jasninaputovanja.me/2021/01/03/zalede-bara-predjeli-stvoreni-za-avanture/ 

 

Subscribe to our newsletter to get exclusive discounts and new offers right in your inbox.

  +382 67 332 462